VII PARAFIADA RODZINNA

13 września, w niedzielne popołudnie Parafia Św. Rodziny w Chełmie zorganizowała VII Parafiadę Rodzinną. Był to festyn, podczas którego organizatorzy przygotowali różne atrakcje zarówno dla młodszych jak i starszych parafian. Zanim jednak zaczął się festyn, to w godzinach porannych była prowadzona zbiórka krwi. W akcji tej, jak w roku poprzednim wzięło udział wiele osób.

Gdy już zbliżała się godzina rozpoczęcia parafiady, nieoczekiwanie zmienił się wystrój sceny. Dzięki temu szybko mogliśmy się przenieść do innej krainy. Takiej, którą znamy z dziecięcych lat, kiedy to wsłuchiwaliśmy się w opowieści naszych rodziców. Jakaż to była radość dla wszystkich gdy okazało się, że będziemy oglądać… „Bajkę o czerwonym kapturku”. Wśród aktorów wcielających się w rolę bohaterów opowieści był ks. Proboszcz: gajowy, ks. Grzegorz: krasnal oraz ks. Karol; wilk. Pozostałe postacie były odgrywane przez panie pomagające co roku przy parafiadzie: p. Joanna – mamusia, p. Małgosia: kapturek, p. Elżbieta babcia, natomiast p. Małgosia była narratorem. Radości i uśmiechów nie było końca. Wszystko skończyło się jak to w bajce- szczęśliwie.

Po tej dziecięcej opowieści nadszedł czas występów zaproszonych formacji. Jako pierwsza zaprezentowała się schola Rodzinka. Tę grupę znamy doskonale, bo co niedziela śpiewa na mszy z udziałem dzieci. Po nich na scenie pojawiały na zmianę trzy różne formacje taneczne z MDK-u: Zespół Tańca Jazzowego BALLO pod kierunkiem Sabiny Englot, Klub BOOGIE TWIST KIDS oraz  SWING DANCE JUNIORS pod kierunkiem Ewy Harańczyk.W sumie ten ośrodek kultury był reprezentowany przez grupę 80 osób. Następnie p. Iwona z punktu Wellness zachęcała wszystkich do zdrowego stylu życia, ale i również przekazała kilka porad dotyczących właściwego odżywiania. Po Niej wystąpił z młodzieżą Pan Bogdan Depta z Chadeku. Artyści zaprezentowali różnorodny repertuar, na który składały się pieśni patriotyczne oraz religijne. Gdy muzycy zeszli ze sceny ich miejsce zajęli młodzi tancerze z Chadeku, prezentujący tańce latynoamerykańskie oraz standardowe. Swoimi umiejętnościami mogli się pochwalić Pola i Tobiasz oraz Karolina i Jan. Po lekcji tańca, której udzielili nam podopieczni pani Magdaleny Łokińskiej zostaliśmy zaproszeni do wysłuchania młodzieży z Rodzinki ŚDM. Przed rokiem prezentowali na scenie parafiady układy taneczne do różnych pieśni, w tym roku wykonali pięć pieśni religijnych. Ich występ pokazał, że warto ćwiczyć,  pracować nad sobą, bo tylko przez pracę można osiągać sukcesy. Po młodych artystach na scenie pojawili się pracownicy WORD-u z Dyrektorem. Zaproszeni goście prowadzili konkursy dotyczące wiedzy z ruchu drogowego. Pod koniec festynu, ks. Proboszcz wypełniając założenia programowe parafiady zachęcał do abstynencji i życia w trzeźwości. W tym roku parafiada współfinansowana była z budżetu miasta Chełm w ramach środków z MPPiRPA na rok 2020. Przez udział w parafiadzie, uczestnicy festynu mogli sami doświadczyć jak wspaniale, rodzinnie można spędzić niedzielne popołudnie.

Oprócz ciekawych występów na scenie przygotowano jeszcze wiele atrakcji poza nią: zjeżdżalnia dla dzieci, karuzela i park rozrywki. Najmłodsi uczestnicy parafiady mogli się bawić także w namiocie Szkoły Policealnej Medycznego Studium Zawodowego.  Wszystkim za okazaniem talonu wydawano nieodpłatnie kiełbaski. Miłośnicy ruchu drogowego mogli skorzystać z symulatora dachowania.

Ponadto stałym punktem programu były: zawody drużyn rodzinnych. To szczególny rodzaj współzawodnictwa, gdzie w konkurencjach sprawnościowych rywalizują ze sobą drużyn rodzinne, składające się z rodziców i dzieci. Walczą nie tylko o zwycięstwo i wspaniałe nagrody, ale przede wszystkim pokonują swoje różne słabości. W sumie wystartowało siedem drużyn. Dużym zainteresowaniem cieszyły się samochody policji oraz straży pożarnej.

VII Parafiada Rodzinna bierze udział w programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego”. Celem tego programu jest pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych przez mieszkańców województwa lubelskiego. Patronat honorowy nad parafiadą objął Pan Jarosław Stawiarski Marszałek Województwa Lubelskiego.

2020-09-15T07:30:19+00:00