Historia Parafii Rzymskokatolickiej pw. Świętej Rodziny w Chełmie 2019-11-13T14:25:43+00:00

Historia Parafii Rzymskokatolickiej pw. Świętej Rodziny w Chełmie

Parafia Św Rodziny powstała 31.07.2003 r na mocy dekretu ks. Arcybiskupa Józefa Życińskiego. Początkowo życie religijne parafii koncentrowało się w wynajętym lokalu po sklepie meblowym przy ul. Szymanowskiego 6. Tam zbierali się wierni na wspólną modlitwę. Warunki były trudne a kaplica bardzo mała jak na potrzeby naszej parafii.

W tym czasie trwała budowa domu parafialnego i budowa kościoła. Od czerwca 2005 r. wierni na wspólną modlitwę gromadzili się w podziemiach wybudowanej, a niewykończonej jeszcze plebanii ( budowa trwała od 02.04.2005 do 28.06.2005)

Początek budowy

W roku erygowania parafii rozpoczęto budowę kościoła parafialnego pw. Świętej Rodziny. Autorem projektu kościoła jest mgr inż. Arch Mieczysław Brzozowski. Powierzchnia kościoła liczy ok. 1200 m kwadratowych. Od pierwszych chwil budowa ruszyła szybkim tempem. Na wiosnę 2004r. w dniu 9 maja Ks. Biskup Mieczysław Cisło poświęcił kamień węgielny, który został wmurowany pod nasz kościół.

Uroczyste poświęcenie

Dnia 6 października 2007 r. ks. Abp Józef Życiński dokonał uroczystego poświęcenia kościoła, tak aby wierni mogli się gromadzić na wspólnej modlitwie i by stanowił centrum życia liturgicznego parafii. Kościół cały czas jest jeszcze jest w trakcie wyposażania i kończenia prac budowlanych.

Wzniesienie dzwonnicy

W 2013 r. wzniesiono obok kościoła wieżę dzwonniczą, na której w grudniu zawisło 3 dzwony. Noszą one imiona: Św. Rodzina, św. Anna i św. Jan Paweł II. Brak jest jeszcze ostatniego dzwonu, by dopełnić całości.

Pożegnanie Ks. kan Jana Pokrywki

9 kwietnia 2014r. zmarł nagle budowniczy kościoła ks. kan. Jan Pokrywka. Jego następcą został ks. kan. Mirosław Waldemar Bończoszek.

Nowe witraże

Kontynuując prace nad ukończeniem budowy plebanii i kościoła w 2015r. została wymieniona stolarka okienna w kościele. Zamontowano ramy aluminiowe przygotowane do zakładania witraży.

Prace nad witrażami projektu p. Marty Powązki z Częstochowy wykonała firma 3K Projekt. Dzięki ofiarności naszych parafian większość witraży już została zamontowana.
W 2016 r. została ukończona i oddana do użytku plebania, a także wybudowano budynek garażowo-gospodarczy, który stanął przy plebanii wraz z dojazdami ułożonymi z kostki brukowej. W tym roku została wybudowana także z tzw. budżetu obywatelskiego miasta Chełm część ulicy Karola Szymanowskiego, przy której znajduje się posesja kościoła.

2017r. przyniósł przebudowę zakrystii, która została wyposażona w nowe meble na szaty liturgiczne. Zostały także wyłożone granitem schody do zakrystii i na plebanię. (zdjęcia otoczenia kościoła)

W trakcie budowy kościoła parafia żyje swoim codziennym życiem przeżywając różne ważne wydarzenia. W 2004 r. odbyła się pierwsza wizytacja biskupia, którą przeprowadził ks. Bp Mieczysław Cisło. Ważnym wydarzeniem dla całej archidiecezji i dla naszej parafii było Nawiedzenie Kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, które przeżywaliśmy 11 października 2005r. W lipcu 2014r. nasza parafia przeżywała misje ewangelizacyjne „Źródło” (zdjęcia)

Natomiast 13 czerwca 2015r. przeżywaliśmy nawiedzenie figury Archanioła Michała z Gargano. Rok 2016 przeżyliśmy pod hasłem Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski i był to rok Światowych Dni Młodzieży. Gościliśmy grupę młodych Belgów, którzy przyjechali do Polski na to święto młodego Kościoła. Nasi Goście znaleźli gościnę w domach naszych parafian, a wspólnie przeżywaliśmy spotkania w kościele i na terenie miasta.

Relikwie w naszym kościele.

W kanonie 1186 Kodeksu Prawa Kanonicznego możemy przeczytać, że Kościół „dla umocnienia świętości Ludu Bożego poleca czci wiernych Najświętszą Maryję (…) oraz popiera prawdziwy i autentyczny kult innych Świętych, których przykładem wierni budują się i wstawiennictwem są wspomagani”. Często modlimy się do różnych Świętych lub Błogosławionych, aby wypraszali nam u Boga potrzebne łaski. W naszej parafii posiadamy relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, św. Jana Pawła II i św. Zeli i Ludwika Martin – rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Relikwiaria z wyżej wymienionymi relikwiami znajdują się w bocznym ołtarzu, umieszczone pod obrazem Jezusa Miłosiernego.