VI NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU (24.03.2024)

 1. Niedziela Palmowa rozpoczyna obchód Wielkiego Tygodnia, czyli wydarzeń paschalnych związanych z męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa.
  • Na wszystkich Mszach św. poświęcamy dziś palmy.
  • Zapraszamy dziś o godz. 18.00 na Drogę Krzyżową po naszym osiedlu. Przynieśmy ze sobą świece.
 2. Jutro o godz. 17.00, w dzień 25 marca, chociaż Zwiastowanie w tym roku z powodu Wielkiego Tygodnia i oktawy Wielkanocy przeniesione jest na 8 kwietnia,  będziemy mogli przystąpić do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Ta krucjata dziś jest niezwykle palącą potrzebą w czasach, gdy znów zapowiadane są regulacje dopuszczające mordowanie nienarodzonych.
 3. W środę (27 marca) o godz. 18.30 spotkanie dla czytających podczas Triduum.  
 4. Porządek Triduum paschalnego:
  • Wielki Czwartek – dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. O godz. 17.30 różaniec w intencji kapłanów. Liturgia Wielkiego Czwartku o godz. 18.00. Adoracja do godz. 22.00 poprowadzi ją Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea.
  • Wielki Piątek – dzień męki i śmierci Chrystusa. Od godz. 12.00 zapraszamy na adorację i modlitwę przy ciemnicy. O godz. 17.15 Droga Krzyżowa. O godz. 18.00 Liturgia Męki Pańskiej. Po liturgii adorację poprowadzą Róże Żywego Różańca, a potem Legion Maryi.  Po skończonej modlitwie wspólnej adoracja Chrystusa w Grobie Pańskim do północy w ciszy. Znajdźmy chwilę na tę adorację. Ofiary złożone przy adoracji krzyża – na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej. Tego dnia obowiązuje post (tzw. ścisły).
   • Nowenna do Miłosierdzia Bożego od Wielkiego Piątku przed wieczorną liturgią.
  • Wielka Sobota – dzień adoracji w ciszy. Początek adoracji o godz. 7.00.
   • Poświęcenie pokarmów w kościele, od godz. 9.00 do 13.00, co pół godziny. Poświęcenie: Kol. Żółtańce ul. Metalowa – 10.00, Żółtańce pod Krzyżem – 10.15 i w Żółtańcach przy kapliczce – 10.30.
   • Będzie można także zaopatrzyć się w chlebki dobroci, a składając ofiarę przy tej okazji wspomóc biednych i potrzebujących.
  • Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 20.00. Na liturgię przychodzimy ze świecami. Po liturgii nie ma adoracji.
  • Procesja rezurekcyjna o godz 6.00 w Zmartwychwstanie Pańskie.
 5. Przez cały tydzień spowiadamy od godz. 16.30, a w Triduum do końca adoracji.
 6. Są nowe numery Gościa Niedzielnego i Niedzieli. Zachęcamy do czytania.
 7. Intencje Mszy Św. są wywieszone na tablicy ogłoszeń.
 8. Polećmy Bogu wszystkich naszych zmarłych. W tym tygodniu pożegnaliśmy †Wiesława Kapicę.

KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W SPRAWIE WIELKIEJ NOWENNY PRZED DWUTYSIĄCLECIEM DZIEŁA ODKUPIENIA

W roku 2033 będziemy obchodzić rocznicę dwutysiąclecia Odkupienia, jakiego dokonał nasz Pan Jezus Chrystus przez swoją mękę, śmierć, zmartwychwstanie,  wniebowstąpienie i zesłanie Ducha Świętego. Dziewięć lat, które poprzedzają ten wielki Jubileusz, jest dla Kościoła w Polsce wspaniałą okazją do ożywienia wiary, a nade wszystko do dziękczynienia za „wielkie rzeczy, jakie uczynił Wszechmocny” (Łk 1, 49). Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce podczas 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się Warszawie w dniach 13-14 marca br. podjęli decyzję, że tegorocznym obchodem bliskich już Świąt Wielkanocnych rozpoczynamy dziewięcioletnią Wielką Nowennę, której celem jest odrodzenie duchowo-moralne i przygotowanie całego Kościoła w Polsce do tego wielkiego Jubileuszu. Najważniejszymi momentami tej nowenny w latach 2024-2033 będą corocznie obchodzone uroczystości Triduum Paschalnego, Wniebowstąpienia Pańskiego, Zesłania Ducha Świętego oraz – kończąca rok liturgiczny – uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Obchodząc co roku te najważniejsze momenty liturgiczne, będziemy w sposób szczególny dziękować i uwielbiać Boską Trójcę za dzieło Odkupienia, które ogarnia cały świat. Zachęcam duszpasterzy, aby ‒ czy to w ramach liturgii wymienionych uroczystości czy poza nią ‒ podkreślali doniosłość dzieła Odkupienia oraz zachęcali Lud Boży do wdzięczności za nie. Wiernych zaś, zwłaszcza skupionych we wspólnotach religijnych i ruchach, proszę o wielkoduszne włączanie się we wszelkie inicjatywy z tym związane. 

✠ Tadeusz Wojda SAC Arcybiskup Metropolita Gdański  Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

2024-03-23T17:30:12+00:00