XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA (18.10.2020)

Komunikat przewodniczącego konferencji episkopatu polski wobec nowych obostrzeń sanitarnych podczas zgromadzeń religijnych

          Wobec zwiększającej się gwałtownie liczby zakażeń koronawirusem i nowych obostrzeń sanitarnych, dotyczących udziału wiernych w zgromadzeniach religijnych – 1 osoba na 4m2 w strefie żółtej i 1 osoba na 7m2 w strefie czerwonej – zwracam się do wszystkich wiernych z prośbą o przyjęcie ze zrozumieniem nałożonych ograniczeń.
          Aktualna sytuacja epidemiczna i nałożone restrykcje są trudne dla nas wszystkich, ale musimy pamiętać, że ich celem jest troska o życie i zdrowie nasze i naszych Rodaków. Zachęcam księży biskupów, aby – w związku z ciągłym zagrożeniem życia i zdrowia wszystkich Polaków – udzielali stosownych dyspens od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedzielę i święta nakazane, na terenie swoich diecezji. Wiernym przypominam, że skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na Mszy Świętej nie jest grzechem. W tych okolicznościach niech nam towarzyszy ufna modlitwa, zwłaszcza w intencji chorych oraz tych, którzy stracili swoich najbliższych. Pamiętajmy także o tych osobach, które poświęcają swoje życie i zdrowie w służbie społecznej – za pracowników służby zdrowia i służb mundurowych, w tym wojska.
  Ludzi młodych, zaangażowanych w duszpasterstwa parafialne i akademickie, proszę o bezpieczną pomoc osobom starszym i potrzebującym. Nie zapominajmy o tym, że zwykła rozmowa telefoniczna może dać pociechę i nadzieję.
Niech udział w Eucharystii, spowiedź, adoracja, modlitwa Słowem Bożym, również w ciągu tygodnia – z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa sanitarnego – staną się dla nas źródłem odwagi i duchowej siły.
Matce Bożej, Różańcowej Pani, powierzam moich współbraci w biskupstwie, kapłanów i osoby życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych, zapewniając  o duchowej bliskości i modlitwie.
                                                                                   + Stanisław Gądecki
                                   Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski                                                                                                                
W związku z sytuacją epidemiczną oraz ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych Arcybiskup Metropolita Lubelski udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane wszystkim wiernym archidiecezji lubelskiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie. Skorzystanie
z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy świętej nie jest obciążona grzechem. Dyspensa obowiązuje od niedzieli 18 października do odwołania.
Korzystających z dyspensy zachęcamy do udziału we Mszy świętej w dni powszednie, z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych. Zachęcamy również, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, a także do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne i internetowe.

 1. W związku z wprowadzeniem strefy czerwonej w Chełmie i obostrzeniami związanymi z epidemią do odwołania w naszym kościele może uczestniczyć w liturgii jednocześnie 135 osób. Mimo wszystko nie rezygnujmy z niedzielnej Mszy św. sprawowanej we wspólnocie.
 2. Dziś:
  • Obchodzimy Światowy Dzień Misyjny. Z tej racji ofiary składane na tacę przeznaczone są na misje, a modlitwą obejmujemy dzieło misji
   i misjonarzy.
  • Do puszek zbieramy ofiary na Papieskie Dzieła Dziecięctwa Misyjnego.
 3. Prosimy naszych Parafian o pomoc w rozniesieniu wypominek. Jest jeszcze kilka ulic, na których trzeba je roznieść.
 4. W przyszłą niedzielę:
  • O godz. 14.00 Msza Św. dla niepełnosprawnych dzieci.
  • Przyszła niedziela jest ostatnią w miesiącu. Ofiary, składane na tacę przeznaczone będą na spłatę zadłużenia parafii.
 5. Zachęcam do czytania Gościa Niedzielnego i NIEDZIELI.
 6. Intencje Mszy Św. są wywieszone na tablicy ogłoszeń.
 7. Polećmy Bogu wszystkich zmarłych z naszych rodzin, a także wszystkich zmarłych polskich misjonarzy i zmarłych w wyniku epidemii.

2020-10-17T12:34:21+00:00